Záchovná stomatologie

Hlavním úkolem tohoto oboru, je  zub zachránit nejvhodnější výplní. Indikace pro nejvhodnější materiál pro vás, se provádí na základě zhodnocení velikosti kazu a jeho polohy. Při výběru výplně je také potřeba vyhodnotit jeho fukčnost a estetiku.

Amalgamové výplně – jde o nejdéle používanou a nejtrvalejší zubní výplň. V naší ordinaci požíváme pouze kapslové amalgamy, u kterých výrobci garantují správné a přesné složení. Amalgamová výplň je pevná, dobře těsní a je odolná proti bakteriím.

Fotokompozitní výplně – jedná se o bílé plomby z pryskyřice, vytvrzené polymerační UV lampou (modrým světlem). Ošetření kompozitní výplní je nejvohdnější v úseku předních zubů a v postranních úsecích pro malé výplně. Fotokompozitní výplně se používají také k estetickým úpravám (fasetování) předních zubů.

Skloinomerní výplně – tzv. glass ionomery. Jsou estetické a mají vysoké antibakteriální vlastnosti. Nejsou ovšem tolik odolné jako amalgam a vysoce estetické jako fotokompozit. Vhodné jsou pro děti, pro pacienty s vysokou kazivostí zubů a jako estetická náhrada za výplň amalgamovou.

V situaci, kdy kaz již poškodil zubní dřeň, je nezbytné provést tzv. endodontické ošetření